Профілактика правопорушень серед дітей: Роль служби у справах дітей Торчинської громади у захисті прав та інтересів неповнолітніх
Згідно Закону України „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей”, одним із головних завдань служби є розроблення і здійснення самостійно або разом з відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей, профілактика правопорушень серед них. Під профілактикою правопорушень, згідно цього Закону, слід розуміти діяльність органів і служб у справах дітей, спеціальних установ для дітей, спрямовану на виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню дітьми правопорушень, а також позитивний вплив на поведінку окремих дітей на території України, в її окремому регіоні, в сім’ї, за місцем проживання.
Захист прав дітей та створення безпечного середовища для їх розвитку є одним із основних завдань органів державної влади. У сучасних умовах, коли збройна агресія російської федерації супроводжується не лише фізичними, але й інформаційними та психологічними атаками на населення, неповнолітні стають особливо вразливою категорією, яка може бути залучена до протиправної діяльності. Факти свідчать, що впродовж 2024 року неповнолітні діти вчиняли кримінальні правопорушення, які були пов’язані з підпалами транспортних засобів, що належали або використовувалися військовослужбовцями та волонтерами, приміщення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, обладнання, яке обслуговувало об’єкти залізничного сполучення, а також відділення поштового зв’язку
За статистикою, значна частина дітей, яка залучалася до злочинної діяльності - підпалів, диверсій, актів вандалізму, терористичних актів, виховується в сім’ях, які опинилися в складних життєвих обставинах, або зазнала впливу ворожої пропаганди через соціальні мережі та месенджери.
Отже, в чому полягають основні причини та які фактори провокують дітей до вчинення ними вказаних дій?
Ослаблюється виховна функція сім’ї. Слід розуміти, що сім’я, як соціальний інститут, відіграє ключову роль у становленні особистості дитини: формує уявлення про моральні стандарти, загальнолюдські цінності та ідеали. Дитина ж, в силу відсутності достатнього життєвого досвіду та здатності до глибинного аналізу дій і поведінки батьків, буде копіювати їх поведінку, світогляд, ступінь поваги до закону та правову культуру.
Виникають конфліктні ситуації із дорослими. Підлітковий вік досить непростий із психологічної точки зору. У зв’язку з цим, нерідко між батьками (або іншими дорослими) та підлітками виникають конфліктні ситуації. Як правило, конфлікти між дорослими та підлітками назрівають через прагнення останніх до самостійності, яке старше покоління не бере до уваги і, відповідно, не підтримує. Підліткам вкрай важливо, щоб із їхньою точкою зору рахувалися, брали до уваги їх прагнення та бажання, довіряли, не насміхалися над ними. Проте, в силу психологічної незрілості, підлітки свій протест демонструють негативною поведінкою, грубістю, протиправними діяннями в тому числі.
Бездоглядність та безпритульність дітей - одна із найпоширеніших причин, які спонукають підлітка стати на шлях злочину. Виникає ж бездоглядність зазвичай в тих сім’ях, де батьки з різних причин ухиляються від виконання своїх батьківських обов’язків. Діти, які позбавлені систематичного контролю та уваги з боку батьків (законних представників), з великим відсотком вірогідності можуть стати жертвами жорстокості, насилля, і у найгіршому випадку – піти злочинним шляхом.
Отож, профілактика правопорушень серед дітей є проблемою педагогічною, бо вона пов’язана з вирішенням певного кола виховних завдань. Особливе місце має рання профілактика, яка має розпочинатися вже з раннього віку, коли закладаються основи характеру, поведінки. В дітях треба сформувати певні суспільні цінності: політичні, правові, моральні, духовні, соціальні.
Діяльність щодо захисту прав та інтересів дітей, профілактика правопорушень серед них в Торчинській громаді здійснюється шляхом координації дій суб’єктів, які працюють з сім’ями, які опинились (можуть опинитися) в складних життєвих обставинах, сім’ями опікунів (піклувальників), прийомними сім’ями, дитячими будинками сімейного типу. Співпраця та взаємоінформування здійснюється між службою у справах дітей, центром надання соціальних послуг селищної ради, закладами охорони здоров’я, освіти, старостами сіл, правоохоронними органами.
Систематично здійснюються профілактичні заходи (рейди), метою яких є соціальний захист дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, обстеження їх умов проживання, проведення профілактичної роботи з батьками. Протягом 2024 року організовано та проведено 22 профілактичні заходи, під час яких обстежено умови проживання 74 сімей, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, виявлено та влаштовано в заклади соціального захисту 7 дітей, які самовільно залишили місце проживання, залишились без піклування батьків, направлено 4 подання до правоохоронних органів про притягнення батьків до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 184 КУпАП.
Службою у справах дітей розглянуто 26 подань закладів освіти щодо вжиття заходів впливу до батьків та залучення до навчання дітей, які систематично пропускають заняття в закладах без поважних причин. Батькам роз’яснено статтю 150 Сімейного кодексу України, вимоги Закону України «Про освіту».
Звертаємо увагу батьків, законних представників дітей, керівників, власників, орендарів об’єктів торгівлі на те, що на території селищної ради обмежено перебування дітей у закладах дозвілля, громадського харчування, на вулицях та інших громадських місцях у вечірній та нічний час без супроводу дорослих. Згідно рішення виконавчого комітету селищної ради, керівники магазинів, кафе, барів зобов’язані вживати заходи щодо недопущення у такі заклади з 22.00 години до 06.00 години дітей до 16 років без супроводу батьків або законних представників, забезпечити наявність інформаційних матеріалів про заборону продажу пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18-ти років.
Згідно Сімейного кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України «Про охорону дитинства», «Про освіту» батьки несуть відповідальність за життя та здоров’я дітей, їх виховання, навчання та розвиток.
Служба у справах дітей Торчинської селищної ради